1

Téma: Ipad z Anglie

Ahoj, jsem na foru novej a přemejšlim o koupi ipadu a našel jsem tenhle inzerát http://mobil.bazos.cz/inzerat/9106787/A … IFI-3G.php
Po odepsání na inzerát mi docela hbitě odpovídá člověk zprávu, jestli může psát anglicky atd.
do druhýho emailu mi napsal tohle, jestli nezvládáte anglicky, tak překladač google pomůže, docela obstojně se to pak dá s domejšlením přelouskat...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dear Moje Jméno,

We are located in the United Kingdom and we ship via FedEx and UPS international courier service and delivery is to your door step within 30 hours.

We accept payment via PayPal, Bank Transfer or online Banking into our company Bank Account.  if you do not have a PayPal OR Bank Account, you can make the Payment via Western Union.

P.S: we can Only allow you pay 5500 CZK in advance, and after delivery of the package, you will pay the rest Balance of 3000 CZK

The Apple Ipad 64GB WIFI-3G is brand new  and comes along with 2 years warranty.

we give our customers invoice for their order. we will also give you a shipment tracking number for you to monitor your package online as soon as we ship out from our company

We are a real and legit company registered in the United Kingdom, you can check our company tax and vat registration number under the united Kingdom company website information on www.ukdata.com or you copy the below link into your browser.

http://ukdata.com/company/07342208/MOBI … ew+Details

Kindly get back to us with the below information for us to pack and label your Apple Ipad ready for shipment to your address.

Name:
Address:
City:
Country:
Postal Code:
Contact Number:
Number of piece:

I attached our Company CERTIFICATE OF INCORPORATION to this mail

Await your delivery information soon.

Sincerely,
Peter Sadilek

MOBILE SHOP.COM LIMITED
Registered No: 07342208   

Registered Office
UNIT 4, THE MILL BUSINESS CENTRE, MILL ROAD, DONCASTER, DN10 4RA,
UNITED KINGDOM

Telephone: +44 702 404 7998
Fax: +44 770 894 0712

------------------------------------------------------------------------------------------------

Máte s tim někdo zkušenosti, nebo slyšeli jste někdo ohlas na to? Ipad za 8500 je super, ale je otázka, jaká je šance, že mi přijde a jaký mam jistoty seriozního obchodování.
Díky moc za názory popřípadně nějaký zkušenosti...

2

Re: Ipad z Anglie

Sadílek z Pardubic je dobrej kolík big_smile Každopádně tam máš na něj telefon tak mu zavolej big_smile Ale jako poslat předem 5 500,- za NIC je opravdu "levnej" iPad.

Didaktik Gama 64 GB

3

Do toho bych nesel. U nas mas nejakou jistotu, ze kdyz te ojebe, tak nad 5000 je to jiz trestny cin a policie si ho najde.

4

Napsal jsem mu, že se mi moc nelíbí, že bych měl někam posílat peníze za něco, co ani nevím, jestli se mi dostane do ruky... a tohle mi odepsal big_smile

Dear Tomas,

I want you to know that you are 100% safe from buying from our company.

i also want you to know that once you are buying from us you are buying
from a Legit Company so you have nothing to be Scared About you not
getting your Order,you will surely be getting your Order within 30 Hours
once your Payment has been Made to our Company Departmental Account.

Have you heard about the "Law of Karma": Its says what ever goes
around, must surely come Around.So I want you to have Faith and
believe that once you made that payment  I will be the
personally to care for your package and you will receive your item
without no problem.

We are a good Christian in our company, we don't   collect  people
money and do not send their item to them.we don't do that in our
company...

I am giving you 100% assurance that once you make payment, and we
confirm it your item will surely be delivered to your address..

I want you to believe in us.....

We dispatch your goods via UPS international Courier Service and delivery
is  to your door step..

I want you to be rest assured that you have come to the right place
to do business and we will not disappoint you.. The Apple Ipads
we have for sale are all brand new and authentic.. They each come with
2 Years manufacturers warranty..

I am waiting for your Swift response soon.

Peter Sadilek

5

Kecy smile 30 hodin po tom co jim od tebe přijde 5 500 Kč na účet ti odešlou zboží, nemáš se ničeho bát páć to jsou nejenom dobří křesťané, ale taky věří v KARMU (My name is Earl je opravdu dobrý seriál). Podle mě opravdu rizikový obchod. Napiš jim: Im good Christian too, so i will pay you 8 500 kč after i will receive iPad. Trust Karma too smile

Didaktik Gama 64 GB

6

big_smile nějaká takováhle odpověď mě taky napadla big_smile ale teď jsi mě dostal... ctrlc ctrlv big_smile

7

Tak po tomdle uz urcite nebrat. Staci mi ta jeho veta cekam na vasi rychlou odpoved. To je takovej jemnej psychologickej natlak, ktery se bude dale stupnovat pri dalsi komunikaci smile. No a o vericich netreba mluvit .

8 Naposledy upravil: lpokert (28-02-2011 00:49:18)

To rozhodně nekupuj 1) je to kopie už podle těch fotek... 2) a teď už se ti ani nevyplatí koupit iPad když nejspíš 2.3(teda jestli se neptletu - keynote) vyjde iPad 2. Když počkáš 2-3 týdny podle toho jestli vyjde ta 2jka tak ti prodám iPada (5 dní starej) za 10 tisíc ti ho nechám. 64GB 3G+WiFi

iMac "27 Core i5
MacBook Pro "15 Core i7 -> New MacBook Pro 17"
iPhone 4 32 GB
iPad 64 GB WiFi 3G -> iPad 2 64GB WiFi+3G White

9

Ok, tak se pak domluvíme... dva tejdny mě nezabijou... napiš mi pak soukromou zprávu, nebo email: Bollardt@seznam.cz